Įkraunama...
Įkraunama...

Chromosomų anomalijos

Tai va, iškilus poreikiui atidarau naują skyrelį apie chromosomų anomalijas. Kaip jos gali įtakoti vaisingumą?


Kaip liudija literatūra, iki 12 sav. nėštumo nutrūkimai įvyksta 50 - 80 proc. atvejų dėl chromosominės patologijos. Kad būtų su kuo palyginti - nėštumo nutrūkimai 12 - 28 sav. - 30 proc. , virš 28 sav. tik 6 proc. atvejų. Yra tokia taisyklė, kad ginekologijos -akušerijos skyriuose net nėra sulaikomi ankstyvi gresiantys persileidimai, nes manoma, kad taip net yra geriau, nes pati gamta valosi. Kaip jau minėjau dažniausia tokių apsigimimų priežastis - genetinės. Taip pat gali būti ir vaistų, kitų kenksmingų medžiagų poveikis (teratogenai).

Kad būtų išvengta chromosominių anomalijų, siūloma prenatalinė diagnostika. Jinai yra rekomenduojama:
1) visoms moterims virš 35 metų amžiaus;
2) jei šeimoje yra gimęs vaikas su chromosomų patologija;
3) jei vienas iš tėvų yra subalansuotos mutacijos nešiotojas;
4) jei šeimoje abu sutuoktiniai yra recesyvinio geno nešiotojai. Tai aktualu tik tada, jei abiejose giminėse yra sergama ta pačia kokia nors reta genetine liga;
5) kitais testais įtariama vaisiaus chromosominė patologija.

Genetiškai ištirti rekomenduojama (kariotipo nustatymas):
1) abortinė medžiaga;
2)įgimti sklaidos defektai vaikams;
3)psichiškai atsilikusiems
4) nevaisingi vyrai;
5) moterys su pirmine ar antrine amenorėja;
6) ŠEIMOS SU KOMPLIKUOTA AKUŠERINE ANAMNEZE;
7)naujagimiai su neaiškia lytimi;
8) įvaikinant

Mergaitės, aš čia iš savo stutentiškų užrašiukų suvedinėju ir atrinkinėju, tai čia realiai genetikų nuomonė, kuri su mano nebūtinai turi sutapti.

Dar išskaičiau aš tokį dalyką. Nežinau, genetika mokslas sudėtingas. Bijau suklysti ir suklaidinti. Bet visgi pasidalinsiu su jumis.
Yra tam tikras chromosomų struktūros pakitimas - translokacija. Tai va jai būnant - genetinės informacijos kiekis tam tikrą žmogų nepasikeičia - chromosomos tik pasikeičia tarpusavyje tam tikromis dalimis. Užtat to žmogaus palikuonims yra rizika. Gali gimti vaikas su chromosomine patologija arba anksti persileisti. Pas mane daug kartų sąsiuviny pabrėžta ir paraudoninta g.gif

Įrašyta tokia mintis - 50 proc tikimybė pagimdyti normalų vaiką, nors realiai nesveiko vaiko tikimybė tik 15 proc., nes kiti anksti abortuoja dėl trisominės patologijos. Dar kitais atvejais - išvis liūdna statistika - arba persileidimas arba nesveikas vaikas, be šansų sveiko. Tačiau tai reti atvejai. Dar kitos rūšies - trečdalis normalių ir du trečdaliai persileidimai arba nesveiki.
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo Kolibriukė: 25 rugpjūčio 2004 - 18:21
Pirmadieni su vyru vaziuojam i genetikos centra atlikti chromosomu tyrima
Labai neramina sis vizitas, o dar tai kai zinai, kad atsakymo reiks laukti apie menesi sad.gif
Atsakyti
Nu šitoj srity aš jau visiškai tundra, todėl uždavinėsiu galbūt visai idiotiškus klausimus laugh.gif

Mano atveju, kiek suprantu, kariotipo tyrimas būtų tiriant mano ir vyro kraują? Ir žiūrimas kažkoks chromosomų sutapimas/nesutapimas?

Ar chromosomų anomalijos yra pastovus dalykas ar kintamas, t.y. yra šansų, kad situacija vienam cikle bus vienokia, kitam kitokia ar tiesiog tam cikle lieka tikimybė, kad susitiks "geros" ir "negeros" chromosomos lygiai taip pat kaip visos "geros"?

Nors tiesą sakant kažkur skaičiau, kad tipo šitas kariotipo tyrimas šeimai būna labai labai retai nepalankus tik retais atvejais, bet jei jau būna, tai sprendimas vienas - jokių šansų normaliam nėštumui arba sveikam vaikui...

Ar gali būti šitas genetinis nesuderinamumas būtent su konkrečiu vyru? Turiu omeny - aš jau turiu vaiką nuo kito vyro, tai ar tai ženklas, kad su mano chromosomom viskas tvarkoj, ar gali būti, kad jos "nedraugauja" būtent su mano dabartinio vyro chromosomom...?

Ir dar vienas klausimas ne į temą, bet kaip medikė gal turėsi savo nuomonę...Aš turiu alerginę slogą, trunkančią praktiškai visus metus, su palengvėjimu žiemą. Iš situacijos vaduojuosi pastoviai naudodama lašus nuo slogos (žinau, kad blogai darau sad.gif ) ir retsykiais, kai jau nebegaliu visiškai apsikęsti, vartoju antihistamininius preparatus (tabletes). Kaip tu manai ar alergija gali kaip nors įtakoti pastojimą, persileidimą. Ar gali turėti kokią įtaką antihistamininių preparatų naudojimas (mažais kiekiais, ne po ovuliacijos, bet ciklo metu)? Labai reikia gero LOR'o ir alergologo - bandysiu gydyti viską - gal gali ką parekomenduoti? (tuomet parašyk AŽ).

Oi, atleisk, kad užpyliau klausimais, bet taip gera suitikti žmogų, kuris daug ką išmano geriau už mane (nerealizuota mano svajonė - medicina - per vėlai susigriebiau, nors penktam kurse buvau bemetanti lietuvių kalbą ir norėjau stoti į mediciną (vyras atkalbėjo) - kitam gyvenime būtinai būsiu medikė smile.gif ).

Nu kaip mums pasisekė, kad turim profesionalią medikę skyrelyje smile.gif
Atsakyti
Daivut, dabar bandysiu atsakyti į visus iškilusius klausimus smile.gif

Tyrimui bus imamas vyro ir moters kraujas, tiriamos jų chromosomos. Negalima teigti, kad jau jeigu turi vaiką nuo kito vyro, tai jau viskas ok su Tavim. Nes galbūt pataikei tiesiog į tą laimingą atvejį, kad turi sveiką sūnų. Galbūt jis yra visiškai genetiškai sveikas, o galbūt yra rizika jo vaikams. Taigi, kraujuką tikrai paims ir Tau.

Chromosomų rinkinys pas žmogų yra pastovus dalykas. Jis nekinta su laiku. Bet.....galimos spontaninės mutacijos arba mutacijos aplinkos poveikyje. Bet čia jos vaidmens didelio nevaidina, į jas prenatalinėj diagnostikoj dėmesio manau nekreipia.

Apvaisinimo metu susiduria vyro ir moters lytinės ląstelės, vyksta apsikeitimas genetine medžiaga - krosingoveris. Čia jau mokslinis terminas, kurio žinoti nereikia smile.gif Tai va keičiantis informacija, jeigu yra mano minėtos translokacijos, mainai įvyksta klaidingi ir susidaro tikimybė nesveiko vaikiuko užsimezgimui, kurių didžiają dalį gamta pašalina iš gimdos, kad jie negimtų. Tos anomalijos tiesiog sunkiai suderinamos su gyvybe. Tos, kurios ne tokios didelės - Dauno, Patau, Edvardso sindromai - gali būti išnešioti ir gimsta.

Vėlgi bijau susimauti, bet apie genetinį nesuderinamumą kalbos būti negali. Gali būti tik tikimybė, kad to apvaisinimo metu genetinė medžiaga persiskirstys vienaip ar kitaip - palankiau ar mažiau palankiai. O kad Tu, Daivut, nesuderinama būtent su savo vyru taip sakyt negalima. Jeigu kažkuris iš jūsų turi tą genetinę bėdą,tai tas lyg ir kaltas būtų + įsikiša likimas, pakišdamas nepalankų informacijos pasikeitimą. Taip, kad žmogaus konkretaus kaltint negalima, nes čia jau motinėlė gamta pavadovauja. Žinau, kad čia viskas suktai skamba, bet genetika šiaip tikimybių mokslas.

Kariotipo anomalijos tikrai laaaabai retos. Pasitaiko, bet labai retai. Todėl kol kas pergyventi ir suversti kaltę genetikai kol kas nereikia.

Daiva, aš balsuoju už gimdos gleivinę jei ką - jei rinkčiaus iš genetikos ir lėtinio endometrito g.gif
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo Kolibriukė: 25 rugpjūčio 2004 - 18:58
QUOTE (PUka @ 2004 08 25, 19:27)
Pirmadieni su vyru vaziuojam i genetikos centra atlikti chromosomu tyrima
Labai neramina sis vizitas, o dar tai kai zinai, kad atsakymo reiks laukti apie menesi sad.gif


chromosomų anomalijos labai retos. Žinau, kad sunku laukti, bet geriau žinoti, ko gali tikėtis, negu po to skaudžiai nusivilti. O gal jūs su vyru abi sveikučiai ir bus daug džiaugsmo tai sužinojus clap.gif
Atsakyti
Kolibriuke, dėkui, labai aiškiai viską išaiškinai smile.gif
Aš ir pati kolkas balsuoju už gleivinę wink.gif Bet vistiek visus tyrimus pasidarysiu, tik vat be kariotipo, biopsijos ir gimdos apziuros daugiau jau nieko nebesugalvoju...Tiesa, prisiminiau - skydliaukė netirta (tik echoskopija dayta, nes terapeutei pasirodė per didelė...).
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo Daiva_B.: 25 rugpjūčio 2004 - 19:04
QUOTE (Daiva_B. @ 2004 08 25, 20:04)
Kolibriuke, dėkui, labai aiškiai viską išaiškinai smile.gif
Aš ir pati kolkas balsuoju už gleivinę wink.gif Bet vistiek visus tyrimus pasidarysiu, tik vat be kariotipo, biopsijos ir gimdos apziuros daugiau jau nieko nebesugalvoju...Tiesa, prisiminiau - skydliaukė netirta (tik echoskopija dayta, nes terapeutei pasirodė per didelė...).

Skydliaukę tiesiog būtina ištirti. Echoskopija be hormoninių tyrimų - beveik nieko neverta - nu pamato, kokio dydžio, ar nėra mazgų, cistų ir viskas. Hormonai atspindi skydliaukės funkciją. Pasidaryk TTH ir FT4. Jų trūkumas arba perteklius galiu sukelti persileidimus.
Atsakyti
Nu va - jau turiu nemažą veiksmų planą smile.gif Su juo (su planu tongue.gif ) visada smagiau. Dėkui Kolibriuke, ir ką aš be tavęs daryčiau clap.gif Nu einu gal šeimą bent kiek pamylėsiu, nes besirūpindama tais, kurie negimsta, jau visai apleidau gimusius smile.gif
Atsakyti
QUOTE (Daiva_B. @ 2004 08 25, 20:25)
Dėkui Kolibriuke, ir ką aš be tavęs daryčiau clap.gif Nu einu gal šeimą bent kiek pamylėsiu, nes besirūpindama tais, kurie negimsta, jau visai apleidau gimusius smile.gif

Be manęs ramiau gyventum smile.gif nes aš čia visokių retenybių ištraukiu laugh.gif

Bet jei rimtai, geriau žinot, ką po ko darysi, taip viskas savose lentynėlėse susidėlioja ir daug ramiau pasidaro - bent jau man smile.gif
Atsakyti
sveikutes, na gal ash cia nelabai i tema, bet ka man patartumete?
pas mano vyra kiek tiriasi, visi tyrimai negeri- astenospermija, teratospermija.. Tai va, ta judruma dar su vienais kitais vaistukais pavyksta pakelti, bet spermiukai vistiek lieka nekokybiski: apie 80% tai galvutes, tai kaklelio, tai uodegeles patologija. Ir ka, pavyko pastoti, ir aisku...11 sav. persileidimas sad.gif
ir nezinau ka cia daryti: tiesiog ziauriai baisu nesveiko vaikelio susilaukti... Gi ir tam vaikeliui nebus gera gyventi... Ir dar pagalvoju, kad gal ir tie 20% spermiuku, kurie vizualiai atrodo teisingi, gal ir juose yra kokiu anomaliju?? is kur mums zinoti, kokia tikimybe susilaukti sveiko vaikiuko? kas tiria tuos spermiukus rimciau, kur galima kreiptis, kiek kainuotu?? dekui uz visus atsakymus, ir atleiskit, jei ash cia ne visai i tema unsure.gif
Atsakyti

O as manau, kad gal ir visai į temą. Visų pirma reikia kreiptis į spermą analizuojančias laboratorijas ir genetikus. Gali būti, kad yra kokia genetinė patologija, kurią turi tavo vyras. Gal ten nieko ir nėra, bet genetikai nuramins, paaiškins rizikas ir grėsmes.
Atsakyti
na va, net nesitikejau, kad kolibriuke greiciau atsako, nei greitoji atvaziuoja biggrin.gif
bet labai smagu. Ti va, visus tyrimus daremes privaciose laboratorijose, tirimu kaina apie 80lt. (kaune). Taciau nemanau, kad tie tyrimai yra issamus. kur galima nutu pasidaryti isamesnius tyrimus, kaip jei vadintusi? tiesiog be musu tai niekam nerupi.. Va, urologai israso vaistuku, judrumas siek tiek pagereja, pastoju, o kaip persileidziu- pasako: cia ne spermoj kalte, apsivaisinimas nekokybisku spermiuku neimanomas blink.gif
Atsakyti