QUOTE(cibulis @ 2016 04 28, 12:56)
Tarp Delfyje aprašomų Vilniaus pilių štai kokią
nuotrauką radau. Kiek suprantu čia kažkokios įprastos ne gyvatvorinės tujos. Jos irgi suformuoja tankią tvorą ir gal ne nebūna tvora 1 metro storio. Bent jau čia atrodo, kad tujos tikrai iki 0,5 m pločio. Pripjovus viršūnes gal visai daili tvora išeitų?
Čia nekarpytos koloninės tujos. Joms kokie 5-6 metai. Pagal nuotrauką matosi, kad gyvatvorė ne vientisa (matosi tujos apvali forma). Dar po kokių 10m tujos bus gerokai storesnės (ir aukštesnės) ir diametras priartės iki metro. Jeigu tinka tokia gyvatvorės forma, galima sodinti ir kolonines tujas.
Dar kartą bandau išdėstyti tujų gyvatvorės variantus:
1. Sodinti gyvatvorines tujas (taisyklingai vadinasi vakarinės tujos "kažkokia" forma). Pasodintas vienas ir neprižiūrimas toks medelis atrodo nedailiai. Toks retokas, išsidraikęs. Susodinti medeliai į vieną eilę kas 35-40 cm, kiekvienais metais karpomi, maždaug po 5-6 metų suauga į vientisą lygią tankią sieną (kaip buvai įdėjęs nuorodą aukščiau). Kiekvienais metais ta siena po truputį storėja (storėja šakos). Negali kiekvienais metais "nužarint" po 20-30cm augalo pločio, tam, kad visą laiką turėtum vienodą plotį (tarkim 0,5m). Pas tėvus yra tokia siena apie sklypą. Jai apie 30m. Storis apačioje prie žemės apie 1m. Tai pigiausias variantas.
2. Sodinti kolonines tujas. Jeigu susodinsi rečiau , kas 0,6-0,8m, eilę metų tarp tujų bus tarpai. Vėliau jos susilies, matysi apvalumai ir po kokių 10m gausis kažkas panašaus, kas su gyvatvorinėm po 5-6m t.y. jei karpysi šonus ir viršūnes irgi turėsi vientisą lygią sieną. Jei sodinsi kas 35-40cm, vientisa siena gausis aunkščiau (bet ne taip greitai kaip su gyvatvorinėm). Koloninė tuja savaime yra stambesnis medelis, nei gyvatvorinė tuja. Po 30m, įtariu plotis bus ne metras, o kažkiek daugiau. Plius jos labiau bijo sniego svorio. Sniegas laužo šakas, kol medeliai nepersipynę tarpusavyje (kol nesuaugę į vientisą sieną). Koloninės tujos kitokia konstrukcija lyginant su gyvatvorine. Tai brangesnis variantas.
3. Sodinti smaragdines tujos. Jos gražios piramidės formos, gražesnės (žalesnės) spalvos. Gražiai atrodo susodintos rečiau (kai yra tarpai). Iš tokių tujų vientisa gyvatvorė nelabai ir formuojama. Nors irgi galima. Brangiausias variantas.
Papildyta:
QUOTE(cibulis @ 2016 04 28, 11:38)
Koks maksimalus galutiniai suaugusių tujų plotis? Per kiek metų jos galutinai suauga ir daugiau nebesiplečia į šonus?
Papildyta:
Atsakiau aukščiau.
Jei tujų gyvatvorė būna 1 metro pločio ir jai dar reikia palikti apie 0,5 metrų praėjimą iš kitos pusės, kad būtų galima karpyti, tai iš viso sklypas sumažėja 1,5 m. Mano sklypas mažas, todėl nelabai norėčiau prarasti tuos 1,5 m. Gal yra kažkokie kiti siauresni augalai, kurie suformuoja tokią pačią vešlią augmeniją, žaliuoja visus metus ir yra tinkami tvoroms?
Beje, karpymui iš kitos pusės 0,5 m pakaktų ar realiai mažokas atstumas?
0,5m mažokas atstumas. Reikėtų 1m. Karpant juk dar ir šakos krenta. Kad nereikėtų paskuj eiti pas kaimyną savo šakų rinktis.
Siauresni augalai yra. Aš apie tokius iš vienos sklypo pusės galvoju (kur kaimynai "trenkti"). Tai uolinis kadagys "blue arrow". Jie būna siauri, mėlyni, nebijo šalnų. Auga iki 2.5m aukščio. Susodinus kas 30cm, nereikia visai karpyti (vaizdas bus kažkas panašaus kaip cibulio nuotraukoje su koloninėm tujom). Brangoki (lyginant su tujom). Reikia tik išsiaiškinti vieną niuansą. Tarkim jei yra sodas (pas mane jis yra) ir šalia auga pvz. kazokinis kadagys, tai reiškia, kad vaismedžiai garantuotai sirgs (ypač kriaušės). Lapai būna su tokiom raudonom dėmėm, pūslėm. Tos ligos sukėlėjai žiemoja ant kazokinio kadagio šakelių (vėjas užpučia). Kol šalia auga kazokiniai kadagiai, tol sodo neturi. Nežinau kaip yra su uoliniais kadagiais. Reikia klausti rimto dendrologo.